Bod smrti

Hmm, zaujímavá škorpiónska téma. V zasvätených kruhoch sa už dlho vedú polemiky, či sa z Osobného horoskopu dajú okolnosti a okamžik smrti vyčítať. Podľa tradície smrť naznačuje ôsmy dom, aj jeden z jeho názvov je Dom smrti. Jeho obsahom sú však aj iné škorpiónske témy, mohol by sa volať pokojne aj Dom peňazí tých druhých. Od dôb Ptolemaia (2. storočie n.l.) sa zaviedli tzv. citlivé body - boli prevzaté z klasickej arabskej astrológie. Je ich naozaj dosť. Okrem aj dnes všeobecne známeho a používaného Bodu šťastia - Fortuna - je medzi nimi aj Bod smrti. Každý ho niekde v horoskope máme. Je to ...

... citlivý bod v našom horoskope a ten - ako všetko v astrológii, ktorá nie je jednoznačná ako matematika, je o potenciáli, o zvýšených pravdepodobnostiach - môže mať niečo do činenia so smrťou.
Ďalej sú v hre Mars a Saturn a tiež Ascendent.
Treba samozrejme uvažovať aj o aspektoch tohto bodu (významné sú najmä konjunkcie) na iné planéty a osi horoskopu. Základné vodítko nám však dá aj dom, do ktorého Bod smrti v našom Osobnom horoskope padne. 

V žiadnom prípade to neberme fatalisticky, skôr ako jednu zo životných úloh.

1., Naznačuje smrteľnú hrozbu už v skorých rokoch. Ak je 1. dom pozitívny, existuje sila, ktorá umožní toto smrteľné nebezpečenstvo prekonať.
2., Smrť následkom nedostatku, hladu alebo naopak smrť z nestriedmosti, na obžerstvo - podľa toho, ako naznačujú planéty v horoskope.
3., Príčina smrti súvisí s príliš blízkym kontaktom s druhými. Nákazy, infekcie, epidémie. Priaznivý 3. dom umožní epidémiu prežiť, dokonca pomáhať druhým.
4., Dá sa rátať s dlhým životom a očakávať milosrdnú smrť. Pri špatnom postavení v 4. dome môže predčasné úmrtie zapríčiniť domáce trápenie.
5., Smrť prichádza nečakane, často po správe o šťastnej udalosti, napr. vysoká výhra. Alebo - aj samovražda - po nevydarených špekuláciách a zlých stávkach.
6., Smrť môže byť spôsobená dlhou chorobou, preťažením, prílišným pracovným úsilím alebo stresom. Smrť ako dôsledok príliš veľkej námahy. 
7., Smrť zapríčinená druhými. Nehody s ťažkými zraneniami. Do náručia smrti môže vohnať niekto druhý, napr. aj partner duševným nátlakom.
8., Vždy smrť s dramatickým priebehom, nezvyklým spôsobom. Pri vysokopostavených možný atentát. Pri dobrých konšteláciách Bodu smrti dedičstvo, zisk v súvislosti s úmrtím druhých.
9., Úmrtie má súvislosť s obetovaním sa. Smrť ďaleko od domova, v cudzine. Smrť za ideu, ale tiež ako misionárske poslanie.
10., Smrť na vrchole života, napr. keď je niekto vytrhnutý zo svojej práce. Aj smrť ešte skôr, ako sa určí nasledovníctvo a rozhodne o dedičstve. 
11., Smrť spôsobená sociálnymi väzbami, závislosťou. Smrť pri leteckom nešťastí, prírodných katastrofách, kde človek nemôže nič zmeniť.
12., Smrť v izolácii, spôsobená vnútornou samotou, v zatemnení mysle, v skoršom i neskoršom veku. Smrť na základe duchovnej odlúčenosti.

ˆ Milan Jurášek, 08.11.2022


  Máj, lásky čas
Prichádza obdobie, keď sa v nás prebúdzajú sily prírody, viac túžime po prítomnosti opačného pohlavia, po dotykoch a dôvernostiach; po tom, aby nás niekto vypočul a porozumel našej duši.

O erotickej nálade leta,
o hravosti, flirtoch, láske a sexe

Znamenia a jarné lásky
Jar je už dávno tu. 20. marca prešlo Slnko do znamenia Barana. Začal nový astrologický rok, astronomická i astrologická jar. Je teda tu a s ňou i naše lásky. Chcete vedieť, čo nás počas jarných mesiacov čaká, kedy vyraziť na lov, kedy dať prednosť romantike a kedy zostať radšej doma?

Znamenia a letné lásky
Slnko prešlo do znamenia Raka a tým začalo astronomické a astrologické leto. Viete, čo všetko vám Venuša a Mars, hlavné planéty harmónie a nadväzovania vzťahov na nasledujúce mesiace prichystali?

Znamenia a jesenné lásky
Slnko prešlo do znamenia Váh. Na severnej pologuli končí leto a začína jeseň. Svoju jar, leto i jeseň však majú aj lásky.
Nezrelá láska hovorí:
Milujem ťa, pretože ťa potrebujem.
Zrelá láska:
Potrebujem ťa, pretože ťa milujem.
Erich Fromm (psychoanalytik)

Znamenia a zimné lásky
Slnko prešlo do znamenia Kozorožca, tým začala astronomická a astrologická zima.
Láska kvitne v každom veku a praje jej každé ročné obdobie; nech sú teda pre vás dni dostatočne dlhé - a noci tiež.


Astrológia a astronómia - dve sestry, ktoré málokedy vedia nájsť spoločnú reč
- úchvatný pohľad na planéty Slnečnej sústavy a vzájomný pomer ich veľkostí

Ako rýchlejšie pochopiť svoj vývoj - Heraklove úlohy (séria článkov)
Skrytý význam Heraklových úloh v symbolike dvanástich znamení zverokruhu, ako ich vidí známa anglická ezoterička Alice Baileyová vo svojej práci The Labours of Hercules.

Astrológia vychádza z toho, že kvalita času nie je stále rovnaká, že sa každým okamihom mení. Astrológia popisuje povahové vlastnosti ľudí prostredníctvom symbolov. Astrologický horoskop potom tieto symboly interpretuje.

Horoskopy, ktoré tu nájdete vám možno pomôžu odhaliť, aké vlastnosti sú pre vás typické. V rubrike horoskopy nájdete horoskop aj pre vaše znamenie.

Astrológ Milan Jurášek pre vás pripravuje horoskopy a tak sa a môžete o sebe dozvedieť niečo, čo vám umožní – ak budete chcieť – stať sa lepšími.

Ak chcete Osobný horoskop, podrobný a len pre vás, vypracujem vám ho.

Na tomto webe nájdete aj informácie na tému joga. Joga môže pomôcť nielen pri zdravotných problémoch, spôsobených nezdravým spôsobom života, ale aj nájsť novú životnú orientáciu, naplnenie svojho duchovného rozmeru a sústrediť sa na to podstatné.

Ak vás joga zaujíma, môžete sa prihlásiť na naše kurzy a cvičenia jogy a stretnúť sa s nami.

Joga a etika - Jama a Nijama
Joga je omnoho viac ako telesné cvičenia - séria článkov o etických princípoch jogy.


Navigácia