Ako rýchlejšie pochopiť svoj vývoj - Heraklove úlohy - 2.časť

Na duchovnej ceste čaká človeka veľa úloh - tak ako bájneho Herakla. Ale kto by nechcel naplniť svoj život, poradiť si v každej situácii? Získať takúto vnútornú silu si však vyžaduje námahu a čas. Pestovať svojho ducha sa môžeme naučiť od Herakla. Anglická ezoterička Alica Baileyová sa rozhodla prizrieť mýtom o Heraklovi z inej strany a dospela k názoru, že každá úloha, ktorú dostal primitívny, divoký Herakles, je stupňom na ceste jeho duchovného rozvoja.

Pochopenie príčiny neúspechu znamená úspech v budúcnosti

Baileyová je presvedčená, že to, čo sa učíme v znameniach od Barana do Leva je prípravou na ceste k osvieteniu a od Panny k Strelcovi - učením sa. Zasvätenie prichádza v znameniach Kozorožca, Vodnára a Rýb. V krátkom seriáli vám povieme podrobnejšie o týchto etapách duchovnej cesty.

Krotiť myšlienky, získať múdrosť

Jednou z prvých úloh je kontrola myšlienok, ktoré v mýte symbolizujú divé kone. Ich skrotenie Heraklom nie je ničím iným ako krotením neusporiadaných myšlienok, ktoré sú rovnako nebezpečné, ako divé kone. Myšlienka je energia. Zlé, nenávistné myšlienky zraňujú blížnych nemenej bolestne ako slová a činy (veď rituály čiernej mágie vychádzajú zo špeciálne zosilnených zlých prianí). Nezvládnutie myšlienok znemožňuje hlbšie sústredenie. Bez neho niet pokoja a bez pokoja - šťastia. Človek sám od seba nezvládne disciplínu v myslení. Potrebná je vedomá duchovná námaha. Krotiť a zastaviť zlé myšlienky sa učíme dlho. Počiatočné neúspechy prijímajme s pokorou: zlé skúsenosti nech nás povedú k pochopeniu príčin porážky: to nám zabezpečí úspech v budúcnosti.

Ovládnutie tela

Jednou z ďalších Heraklových úloh bolo zvládnutie Minotaura, poločloveka, polobýka, symbolizujúceho žiadostivosti. Rozkoše, aké okúsime v materiálnej sfére, zatemňujú duchovné svetlo.
Posvätného býka niekedy predstavovali so zlatou guľou medzi rohmi. Tá guľa je Mesiac a materiálny svet. Úlohou býka je zduchovnenie hmoty. Sám býk zosobňuje vitálnu silu, sex. Herkules však nemal býka zabiť, ale ho ovládnuť. To znamená, že sex ako taký nie je hodný potupy. Nemáme sa týrať krotením sexuálnych potrieb, ale nemôžeme im ani holdovať. Treba si vybrať strednú cestu: pohlavný pud podrobiť kontrole mysle a vôle. Nadužívanie v tejto oblasti môže viesť k splodeniu netvora (Minotaura).

Ten, kto sa naučí zvládať svoje myšlienky, si dokáže poradiť aj s telesnými žiadostivosťami (nie je to len sex, aj pažravosť, nadmerné pitie a iné). Chce to len vytrvalosť a dobrú vôľu.

Ako si však vysvetliť, že Herakles dá býka nakoniec jednookým kyklopom? Alice Baileyová predpokladá, že kyklopi sú v skutočnosti jasnovidiaci mudrci, ktorí majú otvorené tretie oko (uprosterd čela). Možno to pochopiť tak, že každý z nás si musí uvedomiť, že žiadostivosť nám neumožňuje vidieť veci takými, aké sú v skutočnosti. Nezvládnutie zmyslov je nepriateľom každej múdrosti a poznania. Žiadostivosť možno ovládnuť len sústredeným rozumom a vedomou duchovnou námahou.

Na dosiahnutie múdrosti intelekt nestačí

Ďalšie, čo musí zvládnuť hľadajúci človek na duchovnej ceste, je pochopiť, že intelekt nestačí k dosiahnutiu múdrosti. Preto Heraklovu úlohu - získanie zlatých jabĺk od Hesperíd (hrdina sa najskôr vydá na juh, kde mu príde do cesty obor, potom na západ, kde stretne majstra, ktorý mu sľúbi osvietenie, neskôr na východ kde zbadá Promethea prikutého ku skale, ktorému sup trhá pečeň, až nakoniec uvidí horu so zlatými jablkami, ktoré stráži stohlavý drak) - vysvetľuje Baileyová ako symboly. 

Sever je symbol ducha: aby získal múdrosť, ktorú v príbehu o Heraklovi symbolizujú zlaté jablká, Herakles sa vydá týmto smerom. Potom sa vydá na juh, kde stretne hada Antea: ten zosobňuje astrál s jeho klamlivými zážitkami. Táto "príhoda" učí, že záujem o špiritizmus, materializácie a iné fenomény je pascou na ceste duchovného rozvoja. Ale ešte horšou prekážkou na tejto ceste je falošný majster, ktorý robí žiaka závislým na sebe, straší ho, či dokonca terorizuje. Tvrdí, že existuje len jedna cesta k poznaniu pravdy, samozrejme, tá jeho. Pri stretnutí s takýmito majstrami treba byť bdelým a kritickým. Vtedy sa hodí rada, ktorú dal Nereus Heraklovi: "Pravda spočíva v tebe."

Zabudnúť na seba

A prečo sup trhá pečeň Promethea, dobrodincu ľudstva? Pečeň a solar plexus sú sídlom žiadostí, ktorým človek podlieha. Sup symbolizuje ničivú silu žiadostivosti. V tejto lekcii sa Herakles učí zvíťaziť nad egoizmom, učí sa spolucíteniu, službe trpiacim. Pomoc trpiacemu je dôležitejšia ako vlastný duchovný postup.

Keď Herakles vidí, akú ťarchu nesie Atlas na svojich pleciach, vezme nebeskú klenbu na seba. Zabudne na cieľ svojej ďalekej cesty. Ale keď zabúda na seba, urýchli svoj duchovný vývoj. Práve vtedy získava múdrosť. Nakoniec Atlas a jeho dcéry prinášajú Heraklovi zlaté jablká, lebo dospel k pravde nezištne.

Atlasove dcéry zosobňujú tri aspekty duše: Egle dokonalosť života; na jablku Eritreji je nápis "služba iným" a Hesperida a jej dar sú symbolmi vyššej vôle, vôle podrobenej vôli Božej.

Povaha Blížencov je dvojitá. Úlohou žiaka v tomto znamení je spojiť myseľ a dušu pre jeden cieľ. Intelekt nestačí, ak chceme dosiahnuť skutočnú múdrosť. Aby sa poznanie zmenilo na múdrosť, potrebujeme úprimnosť, spolucítenie, čestnosť, chuť podeliť sa s inými. Spoločne vykonaná práca je ľahšia. Prežiarenie intelektu láskou vedie k múdrosti (nezbavenej kritičnosti). Získanie takejto múdrosti a spolupráce je úlohou Blížencov.

Pripravuje Viola Košáriová

ˆ Via, 21.07.2012


  Máj, lásky čas
Prichádza obdobie, keď sa v nás prebúdzajú sily prírody, viac túžime po prítomnosti opačného pohlavia, po dotykoch a dôvernostiach; po tom, aby nás niekto vypočul a porozumel našej duši.

O erotickej nálade leta,
o hravosti, flirtoch, láske a sexe

Znamenia a jarné lásky
Jar je už dávno tu. 20. marca prešlo Slnko do znamenia Barana. Začal nový astrologický rok, astronomická i astrologická jar. Je teda tu a s ňou i naše lásky. Chcete vedieť, čo nás počas jarných mesiacov čaká, kedy vyraziť na lov, kedy dať prednosť romantike a kedy zostať radšej doma?

Znamenia a letné lásky
Slnko prešlo do znamenia Raka a tým začalo astronomické a astrologické leto. Viete, čo všetko vám Venuša a Mars, hlavné planéty harmónie a nadväzovania vzťahov na nasledujúce mesiace prichystali?

Znamenia a jesenné lásky
Slnko prešlo do znamenia Váh. Na severnej pologuli končí leto a začína jeseň. Svoju jar, leto i jeseň však majú aj lásky.
Nezrelá láska hovorí:
Milujem ťa, pretože ťa potrebujem.
Zrelá láska:
Potrebujem ťa, pretože ťa milujem.
Erich Fromm (psychoanalytik)

Znamenia a zimné lásky
Slnko prešlo do znamenia Kozorožca, tým začala astronomická a astrologická zima.
Láska kvitne v každom veku a praje jej každé ročné obdobie; nech sú teda pre vás dni dostatočne dlhé - a noci tiež.


Astrológia a astronómia - dve sestry, ktoré málokedy vedia nájsť spoločnú reč
- úchvatný pohľad na planéty Slnečnej sústavy a vzájomný pomer ich veľkostí

Ako rýchlejšie pochopiť svoj vývoj - Heraklove úlohy (séria článkov)
Skrytý význam Heraklových úloh v symbolike dvanástich znamení zverokruhu, ako ich vidí známa anglická ezoterička Alice Baileyová vo svojej práci The Labours of Hercules.

Astrológia vychádza z toho, že kvalita času nie je stále rovnaká, že sa každým okamihom mení. Astrológia popisuje povahové vlastnosti ľudí prostredníctvom symbolov. Astrologický horoskop potom tieto symboly interpretuje.

Horoskopy, ktoré tu nájdete vám možno pomôžu odhaliť, aké vlastnosti sú pre vás typické. V rubrike horoskopy nájdete horoskop aj pre vaše znamenie.

Astrológ Milan Jurášek pre vás pripravuje horoskopy a tak sa a môžete o sebe dozvedieť niečo, čo vám umožní – ak budete chcieť – stať sa lepšími.

Ak chcete Osobný horoskop, podrobný a len pre vás, vypracujem vám ho.

Na tomto webe nájdete aj informácie na tému joga. Joga môže pomôcť nielen pri zdravotných problémoch, spôsobených nezdravým spôsobom života, ale aj nájsť novú životnú orientáciu, naplnenie svojho duchovného rozmeru a sústrediť sa na to podstatné.

Ak vás joga zaujíma, môžete sa prihlásiť na naše kurzy a cvičenia jogy a stretnúť sa s nami.

Joga a etika - Jama a Nijama
Joga je omnoho viac ako telesné cvičenia - séria článkov o etických princípoch jogy.


Navigácia