Ako rýchlejšie pochopiť svoj vývoj - Heraklove úlohy - 4.časť

Aby sme boli schopní kráčať cestou osobnej evolúcie, musíme dosiahnuť vnútornú silu, pestovať svojho ducha prekonávaním prekážok. Anglická duchovná učiteľka Alica Byileyová zistila, že každá Heraklova úloha je ďalším stupňom na ceste jeho duchovného vývoja. Dvanásť znamení zverokruhu symbolizuje dvanásť úloh, dvanásť stupňov, ktoré musí človek hľadajúci poznanie prekonať.

Zaoberali sme sa už prvými šiestimi úlohami šiestich znamení zverokruhu. Dnes sa pozrieme, aké úlohy musí hľadajúci PRAVDU prekonať v znameniach Váh a Škorpióna. Budú to teda len dve znamenia, pretože Škorpión je transformačným znamením, v ktorom sa z nízkeho plaza môže stať vysoko lietajúci orol...

Keď sme "skrotili divoké kone" svojich negatívnych myšlienok (v znamení Barana), zvládli svoje rôzne telesné žiadostivosti (v znamení Býka) a pochopili, že na dosiahnutie múdrosti nestačí intelekt, ale musíme rozvíjať intuíciu (v znamení Raka), musíme prekonať leva svojej osobnosti (ego). V znamení Panny sa hľadajúci snaží podriadiť materiálnu formu vôli duše, ktorá v nej žije.

Veľký zákon karmy


Ďalšou Heraklovou úlohou, ktorú symbolizuje siedme znamenie Váh, je chytiť erimatejského diviaka. Práca súvisiaca s týmto znamením je jediná, ktorá sa končí výbuchmi smiechu, keď Herakles pred sebou vedie diviaka. Je to krásne zakončenie, hoci hrdina znova urobil chybu. Diviaka síce nezabil, len si ho podrobil, ale prispel k smrti svojich priateľov. Znamená to, že hoci sa nám zdá, že sme očistili cestu od hroziacich nám pascí, pokušenie prichádza z nečakanej strany (odporúčam prečítať si Heraklove úlohy a hľadať v nich skryté ponaučenie). Diviak v tejto časti mýtu symbolizuje emočnú, astrálnu povahu človeka v rôznej forme, akú môže nadobudnúť. Býva tým silnejšia, o čo pokročilejšiu etapu rozvoja dosiahol žiak. Ukázalo sa, že na kontrolu vlastných emócií nestačí sila ani snaha. Možno získať chvíľkový úspech, ale emócie prichádzajú znova. Jedinou možnosťou je uvidieť svoju živočíšnu povahu z úrovne čistého rozumu a duše. Keď Herakles vedie obrovské zviera za zadné nohy, je to obraz získania konečnej prevahy duše nad nedokonalým telom a jeho pudmi.

Človek, ktorý vykonáva túto lekciu (v znamení Váh), ustavične bilancuje všetko, s čím sa stretáva: často váha, je nerozhodný, každý problém zvažuje z viacerých uhlov, zdráha sa konať. Zriedkavo býva extrémistom. Toto ustavične zvažovanie a meranie má jeden cieľ: hľadanie bodu rovnováhy. Aj vesmírny zákon karmy možno chápať ako smerovanie k rovnováhe, ako protipól k extrémnym sklonom. Katastrofy, aké človeka postihnú, ho nemajú trestať, ale prinavrátiť do rovnováhy. Ten, kto ju vo svojom živote našiel, už nemusí zažívať ťažké okolnosti a nútené skúšky.

Keď však Váhy zasimilujú mäkkú harmóniu Venuše, začínajú odpovedať na vibrácie Urána, ktorý je ezoterickým vládcom tohto znamenia. Takáto osoba cíti, že staré formy musí odmietnuť a vymiesť ich, aby sa k slovu mohli dostať nové hodnoty a myšlienky. Pravda, tieto revolučné zmeny, ktoré Urán prináša, nemajú v znamení Váh ešte tvar a vonkajšiu formu: Váhy sa najčastejšie obmedzia na zmenu vnútornú, na prestavbu svojej osobnosti, vediac, že je to prvý krok k prestavbe sveta.

Čo zosobňuje Hydra?


Úlohou znamenia Škorpióna je prekonanie deväťhlavej Hydry s jednou nesmrteľnou hlavou. Z jednej zoťatej hlavy však vyrastú dve nové... Herakles zvíťazil nad Hydrou tak, že ju holými rukami vytiahol z jej "domova" bahna a tmy na čistý vzduch, slnko a svetlo. Vtedy nad ňou zvíťazil.

Test súvisiaci s Hydrou nemôže žiak začať, kým nezíska vnútornú koordináciu a rovnováhu. Keď ju získa, rovnováha sa znova zachveje a vyššia myseľ a duša strácajú vládu nad emóciami. Hydra symbolizuje temné stránky našej mysle: trvá dlho, kým pochopíme, že Hydru ustavične kŕmime nízkymi myšlienkami. Boj s ňou sa zdá byť nekonečný: keď niektorú nízku potrebu či myšlienku stlmíme, iné, podobné, ju hneď nahradia. Žiak si musí uvedomiť kriticky a pokorne temné stránky svojej osobnosti a uzrieť ich vo svetle múdrosti. Kým Herakles bojoval s Hydrou na jej úrovni, nemohol ju premôcť (preto nemáme bojovať rovnakými zbraňami ako zlo). Keď padol na kolená, do bahna a zodvihol Hydru hore, čiže uzrel problém z inej perspektívy, podarilo sa mu nad ňou zvíťaziť.

Každá z deviatich hláv Hydry zosobňuje jeden problém, ktorý vyvstane pred človekom, ktorý chce zvíťaziť nad sebou samým. 

Prvé tri hlavy symbolizujú práce na fyzickej úrovni (sex, zaľúbenie vo výhodách a hromadenie materiálnych statkov). 

Tri ďalšie práce predstavujú emočnú úroveň: pocity ako strach, nenávisť, túžbu po moci. 

Tri posledné hlavy - práce na mentálnej úrovni - čiže chyby ako je pýcha, myšlienková separácia od iných, ukrutnosť.
Desiata hlava Hydry bola nesmrteľná, čo znamená, že každá, aj tá najväčšia prekážka, akú máme prekonať, obsahuje klenot veľkej hodnoty. Žiadna snaha prekonať svoju nižšiu povahu nie je zbytočná, každá smeruje k objaveniu tohto klenotu. Keď Herakles sťal poslednú hlavu Hydry, zakopal ju a prikryl kameňom, znamenalo to, že energia prekonaných problémov existuje naďalej, hoci už očistená a inak nasmerovaná. Teraz ju treba pravidelne kontrolovať, aby sa "pod kameňom vytrvalej vôle" mohla stať zdrojom sily.

Škorpión je znakom transformácie. Herakles sa učí umeniu pretvárať týchto deväť energií, ktoré ponechané samy na seba vedú často ku katastrofám a tragédiám. Fyzika a prírodné vedy nám ponúkajú veľa príkladov zmeny jednej formy energie na inú.

Podobnou premenou môžu prejsť "ľudské" energie: negatívne môžu byť sublimované, použité tvorivým spôsobom a usmernené na pozitívne ciele.

Celková vnútorná premena


Psychoanalýze vďačíme za objavenie nízkych pudov a egoistických sklonov nášho podvedomia. Táto metóda vyplavuje potlačené myšlienky a túžby na povrch, ale zvyčajne to tým aj končí.

Pacient si začína uvedomovať, aké monštrum žije v zákutiach jeho mysle, keď sa ho však pokúša zdolať, cíti sa bezmocný. Herakles však zdvihol svoj problém do vyššieho rozmeru, uzrel ho vo svetle múdrosti, ktorú nazývame duchovnou. Uvoľnil sa z tlaku šelmy, keď si podrobil hrozné, podvedomé energie. Podarilo sa mu to však až vtedy, keď prešiel celkovou vnútornou premenou (povedané inak, usmrtil v sebe nízkeho, starého človeka).

Aj my teoreticky vieme, aký postoj by sme mali zaujať a ako sa správať, ale je pre nás ťažké použiť to v praxi. Je to tak preto, lebo duchovná evolúcia je postupný, zložitý proces. Neznamená to však, že máme pasívne čakať, ale postupovať krok za krokom.

Znamenie Škorpióna nás teda učí, že Vyššie JA, čiže duša, musí prebrať moc nad Nižším JA, čiže osobnosťou, učí ju transformácii, v rámci ktorej staré JA zomiera, aby sa mohol zrodiť nový človek schopný plnšieho života, sebarealizácie...

Pripravuje Viola Košáriová

ˆ Via, 01.09.2012


  Máj, lásky čas
Prichádza obdobie, keď sa v nás prebúdzajú sily prírody, viac túžime po prítomnosti opačného pohlavia, po dotykoch a dôvernostiach; po tom, aby nás niekto vypočul a porozumel našej duši.

O erotickej nálade leta,
o hravosti, flirtoch, láske a sexe

Znamenia a jarné lásky
Jar je už dávno tu. 20. marca prešlo Slnko do znamenia Barana. Začal nový astrologický rok, astronomická i astrologická jar. Je teda tu a s ňou i naše lásky. Chcete vedieť, čo nás počas jarných mesiacov čaká, kedy vyraziť na lov, kedy dať prednosť romantike a kedy zostať radšej doma?

Znamenia a letné lásky
Slnko prešlo do znamenia Raka a tým začalo astronomické a astrologické leto. Viete, čo všetko vám Venuša a Mars, hlavné planéty harmónie a nadväzovania vzťahov na nasledujúce mesiace prichystali?

Znamenia a jesenné lásky
Slnko prešlo do znamenia Váh. Na severnej pologuli končí leto a začína jeseň. Svoju jar, leto i jeseň však majú aj lásky.
Nezrelá láska hovorí:
Milujem ťa, pretože ťa potrebujem.
Zrelá láska:
Potrebujem ťa, pretože ťa milujem.
Erich Fromm (psychoanalytik)

Znamenia a zimné lásky
Slnko prešlo do znamenia Kozorožca, tým začala astronomická a astrologická zima.
Láska kvitne v každom veku a praje jej každé ročné obdobie; nech sú teda pre vás dni dostatočne dlhé - a noci tiež.


Astrológia a astronómia - dve sestry, ktoré málokedy vedia nájsť spoločnú reč
- úchvatný pohľad na planéty Slnečnej sústavy a vzájomný pomer ich veľkostí

Ako rýchlejšie pochopiť svoj vývoj - Heraklove úlohy (séria článkov)
Skrytý význam Heraklových úloh v symbolike dvanástich znamení zverokruhu, ako ich vidí známa anglická ezoterička Alice Baileyová vo svojej práci The Labours of Hercules.

Astrológia vychádza z toho, že kvalita času nie je stále rovnaká, že sa každým okamihom mení. Astrológia popisuje povahové vlastnosti ľudí prostredníctvom symbolov. Astrologický horoskop potom tieto symboly interpretuje.

Horoskopy, ktoré tu nájdete vám možno pomôžu odhaliť, aké vlastnosti sú pre vás typické. V rubrike horoskopy nájdete horoskop aj pre vaše znamenie.

Astrológ Milan Jurášek pre vás pripravuje horoskopy a tak sa a môžete o sebe dozvedieť niečo, čo vám umožní – ak budete chcieť – stať sa lepšími.

Ak chcete Osobný horoskop, podrobný a len pre vás, vypracujem vám ho.

Na tomto webe nájdete aj informácie na tému joga. Joga môže pomôcť nielen pri zdravotných problémoch, spôsobených nezdravým spôsobom života, ale aj nájsť novú životnú orientáciu, naplnenie svojho duchovného rozmeru a sústrediť sa na to podstatné.

Ak vás joga zaujíma, môžete sa prihlásiť na naše kurzy a cvičenia jogy a stretnúť sa s nami.

Joga a etika - Jama a Nijama
Joga je omnoho viac ako telesné cvičenia - séria článkov o etických princípoch jogy.


Navigácia