Joga
Ak vás zaujímajú kurzy jogy, kliknite na rubriku kurzy.
Ak vás nezaujíma len cvičenie, ale aj s jogou súvisiaca literatúra, kliknite na rubriku
z mojej knižnice
Čo je vlastne joga a čo by mi mohla dať?
Slovo joga má niekoľko významov. Pre naše účely je najvýstižnejší význam jednota, vyjadruje aktívny prístup k vlastnému životu. Joga je stáročiami a tisícročiami overený systém žitia, ktorý ponúka postupy a cvičenia vedúce k celkovej harmónii medzi telom a psychikou. V dnešnom uponáhľanom svete nám môže pomôcť nielen zlepšiť si zdravie, ale nájsť aj psychickú rovnováhu a v konečnom dôsledku nás dovedie k dokonalejšiemu poznaniu seba samého.
Hoci ľudia z jogy najviac poznajú jogové cvičenia - tzv. Hathajogu, základom jogy sú morálno-etické princípy, tzv. Jamy a Nijamy, ktoré predstavujú určité zásady, pravidlá a doporučenia, ktoré je múdre dodržovať, s cieľom ozdravenia seba samého, svojho vzťahu k druhým i celkového postoja k životu.
Samozrejme, joga nám môže pomôcť aj po zdravotnej stránke, ponúka ucelený súbor prípravných cvičení, prospievajúcich celému telu. Väčšina ľudí má vplyvom nedostatku pohybu či jeho jednostrannosti a tiež prevažne sedavého zamestnania namáhané a rozvinuté iba niektoré svalové skupiny na úkor iných. Preto treba začať cvičiť pozvoľna, bez netrpezlivosti a s plnou pozornosťou. Mali by sme rátať s tým, že všetko pôjde pomaly, no nehrozí nám žiadne ublíženie, pretože sa postupne staneme k signálom vlastného tela vnímavejší.
Joga pôsobí skôr preventívne, aktívne by sa jej mali venovať ľudia, ktorí nemajú vážnejšie zdravotné problémy. Preto sú prípravné jogové cvičenia také dôležité, postupne pripravia telo na náročnejšie cviky a jeho vyššiu záťaž. Až potom sa môže postúpiť k pokročilejším stupňom – jogovým polohám, zvaným ásany.
Nestor jogy na Slovensku, dlhoročný učiteľ jogy, publicista a autor viacerých kníh o joge Milan Polášek hovorieva: „Joga je pre zdravých, v Indii mali pre chorých ľudí Ajurvédu“.
V médiách sa opakovane objavuje viacero protichodných názorov na jogu vo vzťahu k náboženstvám. Môžu ľudia rôznych vierovyznaní cvičiť jogu?
Joga nie je náboženstvo
Spájanie jogy s náboženstvom je veľké zjednodušenie tých, ktorí nemajú s jogou žiadne skúsenosti.
Joga je ucelený filozofický systém, v strede pozornosti ktorého stojí človek a jeho otázky týkajúce sa zmyslu bytia. Joga počíta s aktívnym podielom človeka pri hľadaní odpovedí a naplňovaní zmyslu jeho existencie. Dokáže plne uspokojiť jeho prebudenú túžbu po sebapoznaní, oslobodení a zjednotení.
Cvičenie jogy vôbec nevyžaduje, aby sa človek vzdal svojho vierovyznania. Pokojne môže praktizovať svoju vieru a zároveň cvičiť telesné jogové cvičenia.
Priaznivý vplyv už niekoľkotýždňového cvičenia jogových cvikov si môže každý odskúšať sám na sebe. V našom zdravotníctve sa, najmä v rehabilitácii, využívajú jogové prvky pri cvičeniach už dávno, len sa to tak nenazýva.