Joga

Ak vás zaujímajú kurzy jogy, kliknite na rubriku kurzy.

Ak vás nezaujíma len cvičenie, ale aj s jogou súvisiaca literatúra, kliknite na rubriku  z mojej knižnice

Čo je vlastne joga a čo by mi mohla dať?

Slovo joga má niekoľko významov. Pre naše účely je najvýstižnejší význam jednota, vyjadruje aktívny prístup k vlastnému životu. Joga je stáročiami a tisícročiami overený systém žitia, ktorý ponúka postupy a cvičenia vedúce k celkovej harmónii medzi telom a psychikou. V dnešnom uponáhľanom svete nám môže pomôcť nielen zlepšiť si zdravie, ale nájsť aj psychickú rovnováhu a v konečnom dôsledku nás dovedie k dokonalejšiemu poznaniu seba samého.

Hoci ľudia z jogy najviac poznajú jogové cvičenia - tzv. Hathajogu, základom jogy sú morálno-etické princípy, tzv. Jamy a Nijamy, ktoré predstavujú určité zásady, pravidlá a doporučenia, ktoré je múdre dodržovať, s cieľom ozdravenia seba samého, svojho vzťahu k druhým i celkového postoja k životu.

Samozrejme, joga nám môže pomôcť aj po zdravotnej stránke, ponúka ucelený súbor prípravných cvičení, prospievajúcich celému telu. Väčšina ľudí má vplyvom nedostatku pohybu či jeho jednostrannosti a tiež prevažne sedavého zamestnania namáhané a rozvinuté iba niektoré svalové skupiny na úkor iných. Preto treba začať cvičiť pozvoľna, bez netrpezlivosti a s plnou pozornosťou. Mali by sme rátať s tým, že všetko pôjde pomaly, no nehrozí nám žiadne ublíženie, pretože sa postupne staneme k signálom vlastného tela vnímavejší.

Joga pôsobí skôr preventívne, aktívne by sa jej mali venovať ľudia, ktorí nemajú vážnejšie zdravotné problémy. Preto sú prípravné jogové cvičenia také dôležité, postupne pripravia telo na náročnejšie cviky a jeho vyššiu záťaž. Až potom sa môže postúpiť k pokročilejším stupňom – jogovým polohám, zvaným ásany.

Nestor jogy na Slovensku, dlhoročný učiteľ jogy, publicista a autor viacerých kníh o joge Milan Polášek hovorieva: „Joga je pre zdravých, v Indii mali pre chorých ľudí Ajurvédu“.

V médiách sa opakovane objavuje viacero protichodných názorov na jogu vo vzťahu k náboženstvám. Môžu ľudia rôznych vierovyznaní cvičiť jogu?


Joga nie je náboženstvo

Spájanie jogy s náboženstvom je veľké zjednodušenie tých, ktorí nemajú s jogou žiadne skúsenosti.

Joga je ucelený filozofický systém, v strede pozornosti ktorého stojí človek a jeho otázky týkajúce sa zmyslu bytia. Joga počíta s aktívnym podielom človeka pri hľadaní odpovedí a naplňovaní zmyslu jeho existencie. Dokáže plne uspokojiť jeho prebudenú túžbu po sebapoznaní, oslobodení a zjednotení.

Cvičenie jogy vôbec nevyžaduje, aby sa človek vzdal svojho vierovyznania. Pokojne môže praktizovať svoju vieru a zároveň cvičiť telesné jogové cvičenia.

Priaznivý vplyv už niekoľkotýždňového cvičenia jogových cvikov si môže každý odskúšať sám na sebe. V našom zdravotníctve sa, najmä v rehabilitácii, využívajú jogové prvky pri cvičeniach už dávno, len sa to tak nenazýva.
Máj, lásky čas
Prichádza obdobie, keď sa v nás prebúdzajú sily prírody, viac túžime po prítomnosti opačného pohlavia, po dotykoch a dôvernostiach; po tom, aby nás niekto vypočul a porozumel našej duši.

O erotickej nálade leta,
o hravosti, flirtoch, láske a sexe

Znamenia a jarné lásky
Jar je už dávno tu. 20. marca prešlo Slnko do znamenia Barana. Začal nový astrologický rok, astronomická i astrologická jar. Je teda tu a s ňou i naše lásky. Chcete vedieť, čo nás počas jarných mesiacov čaká, kedy vyraziť na lov, kedy dať prednosť romantike a kedy zostať radšej doma?

Znamenia a letné lásky
Slnko prešlo do znamenia Raka a tým začalo astronomické a astrologické leto. Viete, čo všetko vám Venuša a Mars, hlavné planéty harmónie a nadväzovania vzťahov na nasledujúce mesiace prichystali?

Znamenia a jesenné lásky
Slnko prešlo do znamenia Váh. Na severnej pologuli končí leto a začína jeseň. Svoju jar, leto i jeseň však majú aj lásky.
Nezrelá láska hovorí:
Milujem ťa, pretože ťa potrebujem.
Zrelá láska:
Potrebujem ťa, pretože ťa milujem.
Erich Fromm (psychoanalytik)

Znamenia a zimné lásky
Slnko prešlo do znamenia Kozorožca, tým začala astronomická a astrologická zima.
Láska kvitne v každom veku a praje jej každé ročné obdobie; nech sú teda pre vás dni dostatočne dlhé - a noci tiež.


Astrológia a astronómia - dve sestry, ktoré málokedy vedia nájsť spoločnú reč
- úchvatný pohľad na planéty Slnečnej sústavy a vzájomný pomer ich veľkostí

Ako rýchlejšie pochopiť svoj vývoj - Heraklove úlohy (séria článkov)
Skrytý význam Heraklových úloh v symbolike dvanástich znamení zverokruhu, ako ich vidí známa anglická ezoterička Alice Baileyová vo svojej práci The Labours of Hercules.

Astrológia vychádza z toho, že kvalita času nie je stále rovnaká, že sa každým okamihom mení. Astrológia popisuje povahové vlastnosti ľudí prostredníctvom symbolov. Astrologický horoskop potom tieto symboly interpretuje.

Horoskopy, ktoré tu nájdete vám možno pomôžu odhaliť, aké vlastnosti sú pre vás typické. V rubrike horoskopy nájdete horoskop aj pre vaše znamenie.

Astrológ Milan Jurášek pre vás pripravuje horoskopy a tak sa a môžete o sebe dozvedieť niečo, čo vám umožní – ak budete chcieť – stať sa lepšími.

Ak chcete Osobný horoskop, podrobný a len pre vás, vypracujem vám ho.

Na tomto webe nájdete aj informácie na tému joga. Joga môže pomôcť nielen pri zdravotných problémoch, spôsobených nezdravým spôsobom života, ale aj nájsť novú životnú orientáciu, naplnenie svojho duchovného rozmeru a sústrediť sa na to podstatné.

Ak vás joga zaujíma, môžete sa prihlásiť na naše kurzy a cvičenia jogy a stretnúť sa s nami.

Joga a etika - Jama a Nijama
Joga je omnoho viac ako telesné cvičenia - séria článkov o etických princípoch jogy.