Joga a etické princípy 4 - Astéja

Jama - prvý stupeň osemdielneho systému Rádžajogy - kráľovskej jogy v Jogasútre od mudrca Patandžaliho uvádza nekradnutie - Astéju ako tretí z etických princípov.

Astéja, neprivlastňovanie, nekradnutie

Ako pri predchádzajúcich, už spomenutých zásadách, varujúcich pred násilím a nepravdou, aj nekradnutie treba chápať v širších súvislostiach; nielen na hmotnej úrovni (získavanie majetku a peňazí nečestným spôsobom), ale aj na duchovnej či duševnej úrovni - privlastňovanie si myšlienkového bohatstva druhého.

Vyvarovať sa kradnutia, čiže prisvojovania si vecí, čo nám nepatria, nebude v spoločnosti, ktorá je zameraná na mať, vlastniť ľahké; s porušovaním tohto princípu sa stretávame vo svojom okolí, žiaľ, každodenne. Väčšinou to ľudia ospravedlňujú tým, že sa chcú mať lepšie, že si chcú dopriať. (Nie tak dávno sa "nosilo" také heslo: Kto nekradne, okráda svoju rodinu.)

Vážnou formou astéje je citové vydieranie a snaha privlastňovať si ľudí, ktorých máme radi alebo ktorí majú radi nás; kradneme im vlastne osobnú slobodu, ich životné predstavy a plány. Často práve tých najbližších - deti a partnera - nútime žiť ich vlastný život podľa našich predstáv s cieľom ovládať ich; tým im vlastne nedovolíme dospieť.

Mocenské sklony a prepadnutie sile moci vedú v túžbe vyniknúť, byť lepší aj ku krádeži nápadov, vynálezov a koncepcií vo všetkých oblastiach spoločnosti. V medziľudských vzťahoch vyvoláva zlyhávanie pri dodržiavaní tohto princípu neprajnosť, závisť, žiarlivosť a nenávisť. Tak reagujú tí, ktorí nedoprajú druhým to, čo sa sami v márnej snahe pokúšajú získať; väčšinou pod tlakom okolia a preto, aby sa druhým nielen vyrovnali, ale ich aj predčili. No ako píše známy moravský jogín Josef Tilich: Osobnosťou sa človek nestáva tým, že sa niekomu vyrovná, ale tým, že sa stane sám sebou.

Nekradnutie, čiže astéju trénujeme (podobne ako predchádzajúcu pravdivosť, satju) tak, že si večer v pokoji uvedomíme uplynulý deň a skúmame, či sme sa stále vedeli týchto spomenutých princípov držať, či sme zase niekoho o niečo neobrali.

Pri úprimnej snahe o zlepšenie sa môžeme naučiť byť bdelí aj počas dňa; ak sa pristihneme, že zas by sme si chceli niečo privlastniť, môžeme to kompenzovať opačnou polaritou - dávaním. Niekomu venujeme svoj čas či mu ho svojou pomocou ušetríme, inému môžeme dodať sebadôveru, ďalšiemu dáme ...  Príkladov  - i spôsobov, ako ich realizovať - vás iste napadne dosť.

ˆ Milan Jurášek, 17.12.2007


  Máj, lásky čas
Prichádza obdobie, keď sa v nás prebúdzajú sily prírody, viac túžime po prítomnosti opačného pohlavia, po dotykoch a dôvernostiach; po tom, aby nás niekto vypočul a porozumel našej duši.

O erotickej nálade leta,
o hravosti, flirtoch, láske a sexe

Znamenia a jarné lásky
Jar je už dávno tu. 20. marca prešlo Slnko do znamenia Barana. Začal nový astrologický rok, astronomická i astrologická jar. Je teda tu a s ňou i naše lásky. Chcete vedieť, čo nás počas jarných mesiacov čaká, kedy vyraziť na lov, kedy dať prednosť romantike a kedy zostať radšej doma?

Znamenia a letné lásky
Slnko prešlo do znamenia Raka a tým začalo astronomické a astrologické leto. Viete, čo všetko vám Venuša a Mars, hlavné planéty harmónie a nadväzovania vzťahov na nasledujúce mesiace prichystali?

Znamenia a jesenné lásky
Slnko prešlo do znamenia Váh. Na severnej pologuli končí leto a začína jeseň. Svoju jar, leto i jeseň však majú aj lásky.
Nezrelá láska hovorí:
Milujem ťa, pretože ťa potrebujem.
Zrelá láska:
Potrebujem ťa, pretože ťa milujem.
Erich Fromm (psychoanalytik)

Znamenia a zimné lásky
Slnko prešlo do znamenia Kozorožca, tým začala astronomická a astrologická zima.
Láska kvitne v každom veku a praje jej každé ročné obdobie; nech sú teda pre vás dni dostatočne dlhé - a noci tiež.


Astrológia a astronómia - dve sestry, ktoré málokedy vedia nájsť spoločnú reč
- úchvatný pohľad na planéty Slnečnej sústavy a vzájomný pomer ich veľkostí

Ako rýchlejšie pochopiť svoj vývoj - Heraklove úlohy (séria článkov)
Skrytý význam Heraklových úloh v symbolike dvanástich znamení zverokruhu, ako ich vidí známa anglická ezoterička Alice Baileyová vo svojej práci The Labours of Hercules.

Astrológia vychádza z toho, že kvalita času nie je stále rovnaká, že sa každým okamihom mení. Astrológia popisuje povahové vlastnosti ľudí prostredníctvom symbolov. Astrologický horoskop potom tieto symboly interpretuje.

Horoskopy, ktoré tu nájdete vám možno pomôžu odhaliť, aké vlastnosti sú pre vás typické. V rubrike horoskopy nájdete horoskop aj pre vaše znamenie.

Astrológ Milan Jurášek pre vás pripravuje horoskopy a tak sa a môžete o sebe dozvedieť niečo, čo vám umožní – ak budete chcieť – stať sa lepšími.

Ak chcete Osobný horoskop, podrobný a len pre vás, vypracujem vám ho.

Na tomto webe nájdete aj informácie na tému joga. Joga môže pomôcť nielen pri zdravotných problémoch, spôsobených nezdravým spôsobom života, ale aj nájsť novú životnú orientáciu, naplnenie svojho duchovného rozmeru a sústrediť sa na to podstatné.

Ak vás joga zaujíma, môžete sa prihlásiť na naše kurzy a cvičenia jogy a stretnúť sa s nami.

Joga a etika - Jama a Nijama
Joga je omnoho viac ako telesné cvičenia - séria článkov o etických princípoch jogy.


Navigácia