Úplné zatmenie Mesiaca, noc z 3. na 4. marca 2007

Spln či nov máme každý mesiac, no zároveň so zatmeniami - Slnka či Mesiaca - nebýva často, iba (aj to len čiastočnými) zopár krát za rok. A práve zo soboty na nedeľu, z 3. na 4. marca 2007 bude úplné zatmenie Mesiaca viditeľné aj u nás. Tento prírodný úkaz sa určite oplatí pozrieť, len aby sme mali dobré počasie. Ak nie - vyzerá to tak 50 na 50 - ponúkam vám aspoň obrázok, ako to môže vyzerať.

Najprv trochu - naozaj trochu - teórie. Mesiac - Luna obieha okolo Zeme a Zem okolo Slnka, to vieme. Ich vzájomné polohy sa teda neustále menia. Roviny obehu zvierajú voči sebe uhol asi 5 stupňov a iba niekedy - pár krát do roka -  sa tieto tri kozmické telesá ocitnú v jednej priamke, v zákryte. Vtedy prichádza k zatmeniu Slnka alebo Mesiaca. Zatmenie Mesiaca býva asi 1x ročne, no väčšinou čiastočné (zemský tieň prekryje iba časť mesačného kotúča) a iba občas úplné.

Zatmenie začne o 22.30 a skončí o 2.11 hod., úplné zatmenie bude od 23.44 do 0.57. hod. Mesiac ani počas úplného zatmenia nezmizne, lomom slnečného svetla v zemskej atmosfére však dostane hrozivú, načervenalú farbu.

zdroj: http://foto.astronomy.cz

Je zaujímavé to vidieť, ešte zaujímavejšie môže byť pokúsiť sa to astrologicky interpretovať. A najmä na horoskopoch tých, ktorým toto zatmenie "sadne" na určitý prvok v ich osobnom horoskope. Viac nájdete v tomto článku.

Zatmenie Mesiaca je na osi 13 st. Rýb/13 st. Panny s Lunou na konci 9. domu blízo MC, s konjunkciou Slnko, Urán a Dračia hlava na konci tretieho domu blízo IC (a s Asc na konci Škorpióna), pričom spolu s Venušou a Chirónom vytvárajú viacnásobný Yod - Prst boží. 

Nejaké veľké rozbory sa tu napísať nechystám - minulý tu spomenutý článok zasa tak veľa ľudí nečítalo - no je to iste zaujímavé. O to viac, že účinok zatmenia môže pôsobiť celé mesiace, pred i po zatmení. Tým, ktorých tento spln a zatmenie astrologicky osloví sa dá - pretože Yod smeruje k Lune (cítenie, psychická stabilita, matka, materský či rodičovský princíp, domov) - odporúčať čo najväčšie vcítenie, ústretovosť, toleranciu, zvyšovanie porozumenia a stability rodinného krbu, menej snáh o zviditeľňovanie sa a kariéru i viac času tráveného doma s najbližšími.

Je to veľká výzva, pre ženy i mužov, no pousilovať sa nájsť nové prístupy sa iste oplatí. Horoskop zatmenia sľubuje dosť; od stability, trvalých úspechov, nachádzania nových prístupov k financiám, cez spoločné objavovanie duchovných dimenzií až po zvýšenie  telesnej príťažlivosti a radosti z dotykov.

ˆ Milan Jurášek, 01.03.2007


  Máj, lásky čas
Prichádza obdobie, keď sa v nás prebúdzajú sily prírody, viac túžime po prítomnosti opačného pohlavia, po dotykoch a dôvernostiach; po tom, aby nás niekto vypočul a porozumel našej duši.

O erotickej nálade leta,
o hravosti, flirtoch, láske a sexe

Znamenia a jarné lásky
Jar je už dávno tu. 20. marca prešlo Slnko do znamenia Barana. Začal nový astrologický rok, astronomická i astrologická jar. Je teda tu a s ňou i naše lásky. Chcete vedieť, čo nás počas jarných mesiacov čaká, kedy vyraziť na lov, kedy dať prednosť romantike a kedy zostať radšej doma?

Znamenia a letné lásky
Slnko prešlo do znamenia Raka a tým začalo astronomické a astrologické leto. Viete, čo všetko vám Venuša a Mars, hlavné planéty harmónie a nadväzovania vzťahov na nasledujúce mesiace prichystali?

Znamenia a jesenné lásky
Slnko prešlo do znamenia Váh. Na severnej pologuli končí leto a začína jeseň. Svoju jar, leto i jeseň však majú aj lásky.
Nezrelá láska hovorí:
Milujem ťa, pretože ťa potrebujem.
Zrelá láska:
Potrebujem ťa, pretože ťa milujem.
Erich Fromm (psychoanalytik)

Znamenia a zimné lásky
Slnko prešlo do znamenia Kozorožca, tým začala astronomická a astrologická zima.
Láska kvitne v každom veku a praje jej každé ročné obdobie; nech sú teda pre vás dni dostatočne dlhé - a noci tiež.


Astrológia a astronómia - dve sestry, ktoré málokedy vedia nájsť spoločnú reč
- úchvatný pohľad na planéty Slnečnej sústavy a vzájomný pomer ich veľkostí

Ako rýchlejšie pochopiť svoj vývoj - Heraklove úlohy (séria článkov)
Skrytý význam Heraklových úloh v symbolike dvanástich znamení zverokruhu, ako ich vidí známa anglická ezoterička Alice Baileyová vo svojej práci The Labours of Hercules.

Astrológia vychádza z toho, že kvalita času nie je stále rovnaká, že sa každým okamihom mení. Astrológia popisuje povahové vlastnosti ľudí prostredníctvom symbolov. Astrologický horoskop potom tieto symboly interpretuje.

Horoskopy, ktoré tu nájdete vám možno pomôžu odhaliť, aké vlastnosti sú pre vás typické. V rubrike horoskopy nájdete horoskop aj pre vaše znamenie.

Astrológ Milan Jurášek pre vás pripravuje horoskopy a tak sa a môžete o sebe dozvedieť niečo, čo vám umožní – ak budete chcieť – stať sa lepšími.

Ak chcete Osobný horoskop, podrobný a len pre vás, vypracujem vám ho.

Na tomto webe nájdete aj informácie na tému joga. Joga môže pomôcť nielen pri zdravotných problémoch, spôsobených nezdravým spôsobom života, ale aj nájsť novú životnú orientáciu, naplnenie svojho duchovného rozmeru a sústrediť sa na to podstatné.

Ak vás joga zaujíma, môžete sa prihlásiť na naše kurzy a cvičenia jogy a stretnúť sa s nami.

Joga a etika - Jama a Nijama
Joga je omnoho viac ako telesné cvičenia - séria článkov o etických princípoch jogy.


Navigácia