Ako rýchlejšie pochopiť svoj vývoj - Heraklove úlohy - 6.časť 

Keď Herakles skončil desiatu úlohu, majster mu prikázal odvrátiť sa od lesku svetla a vrátiť sa k tým, pre ktorých je svetlo iba iskierkou v tme. Poslal ho očistiť od zla kráľovstvo Augiáša...

Posledné kroky k oslobodeniu duše - Čas lámania bariér


Kráľ bol prekvapený, že ktosi ako Herakles chce urobiť čosi bez nároku na odmenu. Sľúbil mu však, že ak prácu - vyčistenie jeho chlievov - vykoná za deň, dostane desatinu jeho stáda. Ak nie, Heraklov život i majetok sa ocitnú v rukách kráľa. Keď však Herakles zmenil korytá riek a usmernil ich do znečistených stajní (vďaka čomu vykonal úlohu za deň), kráľ bol rozhorčený: "To nie ty, ale rieky vykonali túto prácu!" A nedal hrdinovi nič.

Keď sa Herakles vrátil k učiteľovi, ten mu povedal: "Začal si slúžiť svetu. Postúpil si dopredu zdanlivým krokom späť. Daroval si časť vlastného svetla, aby svetlo iných svietilo jasnejšie. Klenot jedenástej práce je navždy tvoj."

Nie hmota a rozum, ale život a láska


Cieľom jedenástej práce je pomoc v očistení sveta správnym nasmerovaním sily a životných energií. Herakles čistí stajne Augiáša od zlej karmy predchádzajúcich chýb a ignorancie. Špina sa v nich zhromažďovala 30 rokov - toľko približne trvá cyklus obehu Saturna, planéty, ktorá si od nás vyžaduje sebazaprenie a odpracovanie toho, čo sme zanedbávali.

Astrologický obraz znamenia Vodnára je človek vylievajúci vodu z nádoby, z ktorej vytekajú dva prúdy vody. Dve rieky, o ktorých hovorí mýtus o Heraklovi, vidíme aj v grafickom symbole znamenia Vodnára - dve vlnky. Dvoma riekami sú - rieka života a rieka lásky. Tieto dve slová sú  v ére Vodnára kľúčové. Čiže nie hmota a rozum, ale život a láska. Keď zlomíme bariéry separatizmu, budeme mať k dispozícii iné energie a necháme ich plynúť rodinou ľudí.

Dovtedy však nečakajme uznanie iných, keď sa snažíme chrániť život (nielen v podobe nenarodeného, ale aj v podobe vojaka posielaného brániť záujmy mocibažných) a vyjadrovať lásku. Byť pionierom v nejakej oblasti, hlásať nové myšlienky je ťažká úloha: vždy sa stretáva s nedôverou, často pohŕdaním, nepochopením a dokonca vysmievaním. Takýto človek nech nečaká odmeny: je kliesniteľom cesty do budúcnosti.

Nemusíme akceptovať špinu v živote


Jedenásta Heraklova práca však ukazuje, že nemusíme akceptovať "špinu" ani vo svojej povahe ani vo svete, ktorý nás obklopuje. Zbaviť sa jej môžeme vtedy, keď vedome usmerníme energiu "dvoch riek" do svojho života.

Ten, kto vo svojom živote dostatočne trpel, prestáva myslieť len na seba. Pochopí, že cesta k šťastiu nespočíva v zbavení sa utrpenia, ale v rozplynutí v čomsi, čo prekračuje vlastné problémy. V znamení Vodnára sa žiak stáva majstrom, ktorý začína slúžiť iným. Môže sa ním stať, lebo sa naučil slúžiť iným a vie slúžiť, lebo sa už stal majstrom.

V tejto etape vývoja človeka zaväzujú tri vlastnosti. Ak neboli dostatočne rozvinuté, človek ešte nevstúpil na cestu zasvätenia.
Ide o nezištnú službu iným (pre majstra je pomoc iným prirodzená, neznamená žiadne odriekanie sa).
Schopnosť pracovať v skupine znamená celkom zabudnúť na seba na prospech skupiny. Existuje veľa skupín, organizácií, spoločenstiev, ktoré sú živnou pôdou pre mnohých ambicióznych ľudí. Každá takáto skupina je liahňou žiarlivosti: ľudia sa snažia zapôsobiť na iných svojim vedomosťami, svojim zaradením, dosiahnutým stupňom "duchovnosti". Správne chápaná úloha "lídera" v skupine spočíva v zabudnutí na seba a na vlastné záujmy v prospech skupiny či organizácie.
Samozasvätenie je posvätením svojho JA. Taký človek prebúdza v každom s kým sa stretne túžbu po pravde, dobre a kráse. V jeho prítomností ľudia cítia rozšírenie vedomia, uvoľnenie, vnútorný pokoj... Jednoducho povedané, prítomnosť skutočného majstra človeka duchovne povznáša.

Jedným zo súhvezdí spojených s Vodnárom je okrídlený kôň Pegas, symbol večne inšpirujúcej vyššej mysle, lásky k umeniu, odpútania sa od toho, čo je prízemné. Znamenie Vodnára možno nazvať aj znamením Jána Krstiteľa, lebo je prípravou pre mimoriadnu udalosť, ku ktorej má dôjsť v poslednej práci Herakla. Tá je spojená so znamením Rýb.

 Pripravuje Viola Košáriová

ˆ Via, 12.10.2012


  Máj, lásky čas
Prichádza obdobie, keď sa v nás prebúdzajú sily prírody, viac túžime po prítomnosti opačného pohlavia, po dotykoch a dôvernostiach; po tom, aby nás niekto vypočul a porozumel našej duši.

O erotickej nálade leta,
o hravosti, flirtoch, láske a sexe

Znamenia a jarné lásky
Jar je už dávno tu. 20. marca prešlo Slnko do znamenia Barana. Začal nový astrologický rok, astronomická i astrologická jar. Je teda tu a s ňou i naše lásky. Chcete vedieť, čo nás počas jarných mesiacov čaká, kedy vyraziť na lov, kedy dať prednosť romantike a kedy zostať radšej doma?

Znamenia a letné lásky
Slnko prešlo do znamenia Raka a tým začalo astronomické a astrologické leto. Viete, čo všetko vám Venuša a Mars, hlavné planéty harmónie a nadväzovania vzťahov na nasledujúce mesiace prichystali?

Znamenia a jesenné lásky
Slnko prešlo do znamenia Váh. Na severnej pologuli končí leto a začína jeseň. Svoju jar, leto i jeseň však majú aj lásky.
Nezrelá láska hovorí:
Milujem ťa, pretože ťa potrebujem.
Zrelá láska:
Potrebujem ťa, pretože ťa milujem.
Erich Fromm (psychoanalytik)

Znamenia a zimné lásky
Slnko prešlo do znamenia Kozorožca, tým začala astronomická a astrologická zima.
Láska kvitne v každom veku a praje jej každé ročné obdobie; nech sú teda pre vás dni dostatočne dlhé - a noci tiež.


Astrológia a astronómia - dve sestry, ktoré málokedy vedia nájsť spoločnú reč
- úchvatný pohľad na planéty Slnečnej sústavy a vzájomný pomer ich veľkostí

Ako rýchlejšie pochopiť svoj vývoj - Heraklove úlohy (séria článkov)
Skrytý význam Heraklových úloh v symbolike dvanástich znamení zverokruhu, ako ich vidí známa anglická ezoterička Alice Baileyová vo svojej práci The Labours of Hercules.

Astrológia vychádza z toho, že kvalita času nie je stále rovnaká, že sa každým okamihom mení. Astrológia popisuje povahové vlastnosti ľudí prostredníctvom symbolov. Astrologický horoskop potom tieto symboly interpretuje.

Horoskopy, ktoré tu nájdete vám možno pomôžu odhaliť, aké vlastnosti sú pre vás typické. V rubrike horoskopy nájdete horoskop aj pre vaše znamenie.

Astrológ Milan Jurášek pre vás pripravuje horoskopy a tak sa a môžete o sebe dozvedieť niečo, čo vám umožní – ak budete chcieť – stať sa lepšími.

Ak chcete Osobný horoskop, podrobný a len pre vás, vypracujem vám ho.

Na tomto webe nájdete aj informácie na tému joga. Joga môže pomôcť nielen pri zdravotných problémoch, spôsobených nezdravým spôsobom života, ale aj nájsť novú životnú orientáciu, naplnenie svojho duchovného rozmeru a sústrediť sa na to podstatné.

Ak vás joga zaujíma, môžete sa prihlásiť na naše kurzy a cvičenia jogy a stretnúť sa s nami.

Joga a etika - Jama a Nijama
Joga je omnoho viac ako telesné cvičenia - séria článkov o etických princípoch jogy.


Navigácia