Neznámy Nostradamus

Počas francúzskej revolúcie v jednej tmavej noci roku 1791 banda rebelov pľundrovala mesto. Rozhodli sa otvoriť Nostardamov hrob. Legenda totiž hovorila, že kto sa napije z lebky proroka, získa veľkú moc.

Keď sa vandali vlámali do hrobky a otvorili hrob, vedľa kostry slávneho vizionára ležala tabuľka s dátumom narušenia hrobky, pričom od pohrebu uplynulo 225 rokov. Vandali však nepoznali jednu výstrahu: kto zneuctí pozostatky vizionára, zomrie. Muž, ktorý si nalial vína do lebky, nestihol povedať prípitok - usmrtila ho zblúdilá guľka.

Michel de Nostre-Dame už pred vyše štyristo rokmi písal o cestovaní vzduchom, lodiach plaviacich sa pod vodou, vraždách kráľov a prezidentov, oboch svetových vojnách, kríze v Perzskom zálive i katastrofe Challengera...

Narodil sa 14. decembra 1503 v Saint Remy v Provensalsku. Bol vnukom známeho lekára a astrológa, ktorý sa pričinil o jeho vzdelávanie. On ho zasvätil do tajomstiev matematiky, astrológie a kabaly, cudzích jazykov, bral ho so sebou zbierať bylinky a ukazoval mu, ako sa z nich pripravujú lieky. Keď sa dostal na univerzitu v Avignone, vedel už oveľa viac, ako jeho rovesníci, ba viac ako mnohí prednášatelia.

Keď vypukla epidémia čiernych kiahní liečil v Provensalsku i Langvedocii. Nepúšťal žilou ako iní lekári, zachraňoval chorých bylinami. Vo voľných chvíľach študoval kabalu, okultné vedy, spoznával tajomstvá starodávnych Egypťanov a Arabov.

Nostardamus zachránil tisícky ľudí, ale svoju ženu a deti nezachránil: čierna smrť mu zobrala rodinu. Tragické zážitky ho zmenili. Už v mladosti síce mával vízie, ale teraz sa stali intenzívnejšie. Meditoval, aby si očistil myseľ a telo.

Nostradamus trávil dlhé roky ako putovný lekár. Ďaleko však predstihol svoju dobu už len tým, že v čase, keď ľudia ani netušili, že čosi ako hygiena je potrebné, prikazoval prevárať vodu, nedovolil, aby chorí trávili čas v nevetraných miestnostiach, pretože hovoril, že nákaza sa roznáša cez čosi ako "vetrom roznášané zárodky, ktoré si ľudia navzájom odovzdávajú".

Na dezinfekciu a okiadzanie chorých používal tajomný prášok, ktorý nazval "dozretá ortuť". Poznal aj tajomstvá medicíny Blízkeho východu a liečil veľmi zvláštnymi spôsobmi, ktoré však boli veľmi účinné. Liečebné metódy, ktoré dnes používajú chromoterapeuti (liečia svetlom), používal už dávno.

Málokto vie, že Nostardamus so svojimi schopnosťami a praktikami by dnes mohol viesť aj najlepší kozmetický salón, či sexuologickú poradňu. Poznal skrášľujúce krémy, radil ženám ako sa maľovať, zosvetľovať si vlasy a iné. Opísal aj prostriedky pre mužov účinnejšie ako viagra. Jeho liek dokonca úspešne používal jeden biskup, ktorý bol už "v rokoch".

Najdôležitejšou Nostradamovou činnosťou však bolo vypracúvanie horoskopov. Bol o ne obrovský záujem. Robili ich vtedy aj známi humanisti Rabelais či Erazmuzs Rotterdamský. Keď publikoval svoje Centurie, Francúzi nerozprávali o ničom inom. Keď sa splnila jeho predpoveď o "mladom levovi, ktorý premôže starého... v zlatej klietke mu vypichne oči a ten zomrie v strašných bolestiach..." a kráľ skutočne zahynul presne tak, ako to Nostradamus predpovedal, dav vyzýval inkvizítorov, aby ho upálili na hranici. Obvinili ho z čarodejníctva, ale sudcovia nepochopili zašifrované strofy Centurií (a v jeho prospech zakročila aj jeho patrónka Katarína Medicejská), Nostradamus si zachránil život. Katarína ho potom vymenovala aj svojho dvorného poradcu. Nadchol ju najmä horoskop, podľa ktorého každý z jej synov bude kráľom. Nostradamus však nechcel prezradiť kráľovnej, že synovia budú panovať jeden po druhom, jeden po smrti druhého.

Vlastnú smrť predpovedal dva roky dopredu. Napísal: "Vrátiac sa od kráľa, schovám si dar od neho, nebudem ho už potrebovať, lebo odídem k Bohu. Moji priatelia a príbuzní ma nájdu mŕtveho v pracovni."

Dňa 30. júna 1566 sa Nostradamus vrátil od kráľa s dokumentom, ktorý mu priznával obrovské panstvo. V ten deň povedal svojmu priateľovi de Chavigny, že už nikdy neuvidí východ slnka. Zomrel v noci. Pochovali ho v kaplnke františkánskeho kláštora.

Nostradamove proroctvá sa tešili obrovskému úspechu až do konca 19. storočia. Neskôr pápežský edikt zakázal vydávanie jeho Centurií, pretože sa týkali úpadku Vatikánu. Nostradamovo dielo využili Nemci počas druhej svetovej vojny, keď plánovali útok na Francúzsko. Vysielali rádiom falošné predpovede o tom, že Francúzsko zničia železné vtáky a zachránia sa len južné oblasti. Nemcom išlo o to, aby znepokojené obyvateľstvo utekalo na juh, vďaka čomu by mohli slobodne zabrať severnú časť krajiny.

Nostradamove proroctvá sú neraz zneužívané aj dnes, keď si ich mnohí vykladajú podľa toho, ako sa im to hodí a rôzne upravujú. Jedno však je isté: Nostradamus sa nemýlil, do omylu mohli upadnúť len jeho interpreti, nezasvätení do tajomstiev kráľovnej hermetiky -astrológie. Lebo tak ako všetko, aj Nostradamove predpovede majú dve tváre: tú vonkajšiu, určenú svetu a skrytú, určenú len veciznalým. A tých posledných je aj dnes naozaj málo.

VIA

ˆ Via, 17.07.2004


  Máj, lásky čas
Prichádza obdobie, keď sa v nás prebúdzajú sily prírody, viac túžime po prítomnosti opačného pohlavia, po dotykoch a dôvernostiach; po tom, aby nás niekto vypočul a porozumel našej duši.

O erotickej nálade leta,
o hravosti, flirtoch, láske a sexe

Znamenia a jarné lásky
Jar je už dávno tu. 20. marca prešlo Slnko do znamenia Barana. Začal nový astrologický rok, astronomická i astrologická jar. Je teda tu a s ňou i naše lásky. Chcete vedieť, čo nás počas jarných mesiacov čaká, kedy vyraziť na lov, kedy dať prednosť romantike a kedy zostať radšej doma?

Znamenia a letné lásky
Slnko prešlo do znamenia Raka a tým začalo astronomické a astrologické leto. Viete, čo všetko vám Venuša a Mars, hlavné planéty harmónie a nadväzovania vzťahov na nasledujúce mesiace prichystali?

Znamenia a jesenné lásky
Slnko prešlo do znamenia Váh. Na severnej pologuli končí leto a začína jeseň. Svoju jar, leto i jeseň však majú aj lásky.
Nezrelá láska hovorí:
Milujem ťa, pretože ťa potrebujem.
Zrelá láska:
Potrebujem ťa, pretože ťa milujem.
Erich Fromm (psychoanalytik)

Znamenia a zimné lásky
Slnko prešlo do znamenia Kozorožca, tým začala astronomická a astrologická zima.
Láska kvitne v každom veku a praje jej každé ročné obdobie; nech sú teda pre vás dni dostatočne dlhé - a noci tiež.


Astrológia a astronómia - dve sestry, ktoré málokedy vedia nájsť spoločnú reč
- úchvatný pohľad na planéty Slnečnej sústavy a vzájomný pomer ich veľkostí

Ako rýchlejšie pochopiť svoj vývoj - Heraklove úlohy (séria článkov)
Skrytý význam Heraklových úloh v symbolike dvanástich znamení zverokruhu, ako ich vidí známa anglická ezoterička Alice Baileyová vo svojej práci The Labours of Hercules.

Astrológia vychádza z toho, že kvalita času nie je stále rovnaká, že sa každým okamihom mení. Astrológia popisuje povahové vlastnosti ľudí prostredníctvom symbolov. Astrologický horoskop potom tieto symboly interpretuje.

Horoskopy, ktoré tu nájdete vám možno pomôžu odhaliť, aké vlastnosti sú pre vás typické. V rubrike horoskopy nájdete horoskop aj pre vaše znamenie.

Astrológ Milan Jurášek pre vás pripravuje horoskopy a tak sa a môžete o sebe dozvedieť niečo, čo vám umožní – ak budete chcieť – stať sa lepšími.

Ak chcete Osobný horoskop, podrobný a len pre vás, vypracujem vám ho.

Na tomto webe nájdete aj informácie na tému joga. Joga môže pomôcť nielen pri zdravotných problémoch, spôsobených nezdravým spôsobom života, ale aj nájsť novú životnú orientáciu, naplnenie svojho duchovného rozmeru a sústrediť sa na to podstatné.

Ak vás joga zaujíma, môžete sa prihlásiť na naše kurzy a cvičenia jogy a stretnúť sa s nami.

Joga a etika - Jama a Nijama
Joga je omnoho viac ako telesné cvičenia - séria článkov o etických princípoch jogy.


Navigácia